В ход е обществено обсъждане на изменения в Закона за държавната финансова инспекция
Започна общественото обсъждане на предложени промени в Закона за държавната финансова инспекция. Това е видно от публикация на Портала за обществени консултации.
Измененията целят актуализиране на предвидените в споменатия закон глоби, налагани от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), както и въвеждане на електронни документи в контролната дейност на институцията.
Припомняме, че съгласно действащата правна уредба АДФИ е специализирана администрация към министъра на финансите, чиято дейност е регламентирана със Закона за държавната финансова инспекция като инструмент за извършване на последващи проверки за законосъобразност на финансово-стопанската дейност на организациите и лицата от обхвата на закона.
Видно от мотивите към проекта, измененията в обществените отношения, в това число в националното стопанство, налагат непрекъснато да се усъвършенства качеството и да се повишава ефективността на контролната дейност на агенцията. Това е пряко свързано с размера на предвидените в ЗДФИ глоби и имуществена санкция, които се налагат при реализиране на административно-наказателна отговорност от органите на АДФИ, както и с необходимостта те да упражняват достатъчно въздействие чрез специалната и генерална превенция, дефинирани в чл. 12 от ЗАНН, по отношение на нарушителите.
Според вносителите, актуализацията на санкциите се налага и във връзка с идентифицираната необходимост в Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България от засилването на административнонаказателната отговорност, осъществявана от контролните органи на държавата.
От финансовото министерство изтъкват, че настъпилите изменения в обществените отношения налагат осъвременяване на чл. 16 и чл. 17 на ЗДФИ. След приемането на този закон са приети нови закони и са извършени законодателни изменения в насока разширяване приложението на електронния документ в държавното управление, както и изменения в процесуалните закони, отнасящи се до използването на електронни способи в съдебните и административните производства.
Предвид изложеното, двете основни цели на проекта са както следва:
- Актуализиране на размера на налаганото административно наказание за нарушения по чл. 32, ал. 1 и на имуществената санкция по чл. 32, ал. 2 от ЗДФИ.
- Въвеждане на възможности за създаване, изпращане, връчване и получаване на документи по чл. 16 и чл. 17 от ЗДФИ чрез съвременни способи – по електронен път.
С проекта по обществената консултация, която приключва на 20.5.2023 г., и свързаните с него документи може да се запознаете ТУК.
Източник: Портал за обществени консултации (Strategy.bg)