ЕК с обществена консултация за оценка на директивите по обществени поръчки
На 13 декември 2024 г. от Европейската комисия (ЕК, Комисията) е отправена покана за представяне на данни и стартирана обществена консултация като част от оценката на трите ключови директиви, които уреждат обществените поръчки в ЕС – Директива 2014/23/ЕС (за концесиите), Директива 2014/24/ЕС (за обществените поръчки) и Директива 2014/25/ЕС (за предприятията за комунални услуги). За това на 7.01.2025 г. информация бе разпространена и от Агенцията по обществени поръчки (АОП, Агенцията).
Видно от разпространените прессъобщения, Комисията приканва заинтересованите страни да изразят мнението си относно това дали директивите са постигнали ефективно целите си, сред които насърчаване на високо ниво на конкуренция на единния пазар, увеличаване на участието на МСП в процедурите за възлагане на обществени поръчки, осигуряване на прозрачност и насърчаване на по-екологична, по-социална и иновативна икономика на ЕС.
Предоставената обратна връзка ще бъде включена в оценката на Комисията на директивите за обществените поръчки, чрез която ще се оцени ефективността и въздействието на директивите в целия ЕС, съответно дали тези нормативни актове все още изпълняват предназначението си, дали постигат предвидените цели при минимални разходи и дали са подходящи за справяне с настоящите предизвикателства.
От АОП уточняват, че оценката се отнася за период от 8 години (2016 – 2024 г.) и обхваща всички държави членки на ЕС, както и държавите от Европейското икономическо пространство* (ЕИП).
Според оповестеното, въз основа на извършената оценка Комисията ще предложи преразглеждане на директивите за обществените поръчки. Преразглеждането ще модернизира правилата за обществените поръчки, по-специално с оглед на новосъздадените предприятия и иноваторите в ЕС, както и ще позволи да се даде предимство на европейските продукти при обществените поръчки за определени стратегически сектори.
Поканата за представяне на данни и обществената консултация ще останат отворени до 7 март на платформата на Комисията „Споделете мнението си“.
Както анонсират и от АОП, до посочената дата в консултацията могат да се включат публични възложители на държавно, регионално и местно ниво, секторни възложители, централни органи за покупки, социални партньори, неправителствени организации, представители на академичната общност и др.
В заключителната част от публикацията на Агенцията се подчертава значимостта на обществените поръчки за ЕС, като се сочи, че публичните органи в Съюза ежегодно изразходват около 14 % от БВП (над 2,4 трилиона евро годишно) за закупуването на услуги, строителство и доставки. В много отрасли, например енергетика, транспорт, управление на отпадъците, социална закрила и предоставяне на здравни или образователни услуги, публичните органи са главните купувачи. Около 48 % от средствата от европейските структурни и инвестиционни фондове се изразходват чрез обществени поръчки.
Предвид безспорната важност на пазара на обществени поръчки, европейските директиви в тази област и ефикасните процедури за възлагане са от решаващо значение за обезпечаване на конкурентоспособността на Съюза в световен план, отбелязват в заключение от Агенцията.
* Европейското икономическо пространство (ЕИП) е създадено през 1994 г. с цел разширяване на обхвата на разпоредбите на ЕС относно неговия вътрешен пазар, за да включва държавите от Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ). Страните по Споразумението за ЕИП са Норвегия, Исландия и Лихтенщайн. Швейцария е член на ЕАСТ, но не и на ЕИП.