Новини

Обявиха първи резултати от консултацията на ЕК относно оценката на директивите по обществени поръчки, български министерства с ключови предложения

След като на 7 март Европейската комисия приключи своята обществена консултация относно оценката на действащите директиви по обществени поръчки и концесии*, от институцията на ЕС вече оповестиха първи данни от проучването. По време на 12-те седмици на консултацията заинтересованите страни имаха възможност да споделят своя опит и да предоставят обратна връзка относно законодателството, предмет на оценка.

Според разпространената информация консултацията е реализирана при високи нива на участие, като в рамките на проучването са получени 949 отговора на поканата за представяне на доказателства и 733 отговора на откритата обществена консултация. Най-голямо участие е отчетено от страна на публичните органи (196 отговора на покана за доказателства и 199 отговора в откритата обществена консултация), следвани от гражданите на ЕС (168 отговора в поканата за доказателства) и бизнеса (150 отговора в откритата обществена консултация).

От ЕК отчитат широко географско покритие на проучването, в което са се включили заинтересовани страни в 36 държави, с най-голямо участие от Германия (141 отговора на поканата за доказателства и 193 отговора в откритата обществена консултация), Белгия (132 отговора на поканата за доказателства и 102 отговора на откритата обществена консултация), Швеция (85 в поканата за доказателства) и Франция (75 в откритата обществена консултация).

Макар от публикуваните данни да става ясно, че участието от България е почти нулево (в рамките на консултацията са предоставени само 4 мнения от български заинтересовани страни), следва да се отбележи, че подробни становища с предложения за промени в директивите са дадени от някои ключови институции.

Така например, в подробно становище на Дирекция „Управление на собствеността и други социални дейности“ към Министерство на вътрешните работи се правят няколко съществени предложения за изменения на правилата за възлагане на ниво ЕС и се изразява мнение за наличие на необходимост да се обмислят изменения и в Директива 2009/81/ЕО (относима към поръчките в секторите отбрана и сигурност).

Сред предложенията от МВР можем да откроим идеите за съкращаване на сроковете във възлагателните процедури (съобразно съвременните възможности за комуникация и обмен на информация), за пояснение на основанието за отстраняван от участие в процедура при неизпълнение на договор, за изменение на правилата на директивите, приложими в случаите на необичайно благоприятни оферти съобразно заключенията в Решение на Съда на ЕС по Дело С-669/20, както и за разширяване на кръга на хипотезите, при които е допустимо да се прилага процедура на договаряне без публикуване на обявление като се обхванат случаи, които изискват достъп до класифицирана информация, и за които не може да се обоснове наличие на основен интерес.

Становище е изразено и от другото силово министерство – Министерството на отбраната, като голяма част от предложенията в него съвпадат с тези, лансирани от колегите им от МВР. 

Сред различаващите се идеи на МО е тази за преразглеждане и разширяване на основанията за изменение на сключени договори и рамкови споразумения за изпълнение на поръчки. В тази връзка се изтъква, че  подобна промяна е необходима предвид множеството промени, които засягат пазара на стоки, и свързаните с това затруднения в изпълнението на множество договори, както за строителство и доставки, така и за извършване на услуги. Специално се подчертава и това, че възложителите в сектор „Отбрана и сигурност“ са силно засегнати от нарушените вериги на доставки на отбранителна техника и продукти, пряко свързани с военно оборудване.

Като любопитен можем да определим и коментара от МВР и МО, че според техния скорошен опит прилагането на директивата за чисти превозни средства създава предизвикателства по отношение на възможните изпълнителни на поръчка за доставка на автомобили. В тази връзка се посочва, че според резултатите на пазарните проучвания, автомобилите на европейските производители не покриват минималните задължителни екологични изисквания, в резултат на което европейските данъкоплатци ще са в ситуация да инвестират в икономиката на трети страни, където не се спазват европейските високи социални и екологични изисквания и не се споделят европейските ценности.

От Комисията обявиха, че в момента анализират получената обратна връзка, заедно с текущия принос от експертни групи и целеви консултации. Констатациите от тези инициативи ще послужат като основа за следващите етапи на процеса, включително изготвянето на оценка на въздействието на директивите. В рамките на 8 седмици след приключването на обществената консултация от ЕК ще публикуват обобщен доклад за ключовите елементи на проучването.

* Директиви 2014/23/ЕС (Директивата за концесиите), 2014/24/ЕС (Директивата за обществените поръчки) и 2014/25/ЕС (Директивата за комуналните услуги)

Източник: ЕК

Designed by Freepik
Show More

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker