Новини

Създават нов ЦОП специално за ИКТ поръчките на централната администрация

Новият орган ще отговаря за поръчките за компютри и периферия, които сега са към ЦОП по ПМС № 385 от 2015 г.

На Портала за обществени консултации (Strategy.bg) е оповестен за обществено обсъждане проект на ПМС за създаване на Централен орган за покупки на компютри и периферия за нуждите на органи на изпълнителната власт.

Видно от предоставената обща информация по обществената консултация, на основание на чл. 96, ал. 2 от ЗОП с проекта на постановление се предвижда създаването на Централен орган за покупки в сектор „Информационни и комуникационни технологии“ (ЦОПСИКТ). Предлага се въпросният ЦОПСИКТ да бъде министърът на електронното управление, който да бъде подпомаган при изпълнение на това правомощие от дирекция в Министерството на електронното управление. С постановлението се определят функциите и отношенията на ЦОПСИКТ с останалите възложители – органи на изпълнителната власт и техните администрации, за чиито нужди ще се провеждат обществените поръчки от ЦОПСИКТ.

Изрично е пояснено, че предмет на възлагане чрез новия ЦОПСИКТ са обществени поръчки за доставка на компютри и периферни устройства, които към момента попадат в обхвата на ПМС № 385 от 2015 г. за дейността на Централния орган за покупки за нуждите на органите на изпълнителната власт. 

С проекта на акт се предлага ЦОПСИКТ да бъде оправомощеният орган, който да планира, подготвя и провежда централизирани процедури за възлагане на обществени поръчки с посочения предмет, да сключва рамкови споразумения, както и да създава динамични системи за покупки, за нуждите на органи на изпълнителната власт и техните администрации. Въз основа на сключените рамкови споразумения и създадените динамични системи за покупки, възложителите ще определят изпълнители на конкретните обществени поръчки и ще сключват съответните договори.

Видно от мотивите към проекта, промяната се аргументира със слабости в текущата организация на посочените доставки, установени при преглед от МЕУ на сега възлаганите обществени поръчки с посочения предмет. Именно това налага прилагането на централизиран подход чрез административния орган, който издава методически указания и координира провеждането на единната политика за информационните ресурси.

Извършеният преглед е обхванал 55 завършили с договор поръчки на стойност над прага по чл. 20, ал. 2 от ЗОП (100 000 лв. без ДДС) за доставка на компютърни конфигурации, проведени от административните органи през 2023 и 2024 г. Общата стойност на всички настолни и преносими конфигурации е в размер на 11 030 294,79 лв. без ДДС.

Анализът на МЕУ показава, че за същия период, при проведени от Националния системен интегратор „Информационно обслужване“ АД обществени поръчки за доставка на компютърни конфигурации на нуждите на административните органи в обхвата на чл. 7с от ЗЕУ, са постигнати значително по-ефективни, ефикасни и икономични резултати.

На база на установените твърде високата разлика в средните цени на закупените настолни и компютри (при вторите достигаща до близо 500 лв. за 1 брой), се прави извод, че близо 1,8 млн. лв. са изразходвани неефективно, неефикасно и неикономично са изразходвани от административните органи, които са провели обществени поръчки за доставка на компютърна техника над прага по чл. 20, ал. 2 от ЗОП.

При преглед на техническите параметри на поръчваните компютърни конфигурации е констатирано значителното необосновано завишаване на техническите изисквания към отделни елементи на конфигурациите, което води до необосновано завишаване на постигнатата пазарна цена. Също така, наблюдават се и случаи на твърде голямо занижаване на техническите изисквания, което поставя под риск възможността за адекватно използване на компютърната конфигурация в рамките на целия жизнен цикъл на елементите от оборудването. Установена е и липса на адекватни компетенции в рамките на администрациите за определяне на оптимални изисквания към доставяното оборудване с оглед неговото използване на период от 5-7 години.

Според вносителите, създаването на ЦОПСИКТ за централизирано възлагане на обществени поръчки ще доведе до икономии на време, административен и финансов ресурс за възложителите в обхвата на акта, както и до намаляване на цените на стоките.

Пояснява се, че централизирано възлагане на обществени поръчки в сектора ще улесни участието на всички доставчици на стоки в областта на ИКТ, ще доведе чрез увеличаване на конкуренцията и постигане на по-изгодни условия за възложителите, съответно оптимизация при разходването на бюджетни средства за ИКТ. 

Специално внимание в мотивите е обърнато и на предимствата на възлагателната техника на динамични системи за покупки, която ще бъде използвана от новия ЦОП наред с познатите досега рамкови споразумения.

Заявява се, че с централизираните покупки както възложителите, така и доставчиците могат да очакват значително намаляване на разходите за човешки ресурси, като ЦОП в ИКТ сектора ще осигури експертизата и капацитета, които може да липсват на индивидуалните възложители, за подготовка и провеждане на централизирани процедури, изискващи специфичен продуктов или пазарен опит. 

Наред с това се изтъква, че ЦОП в сектор ИКТ ще осигури сигурност на индивидуалните възложители в много ключови аспекти – правни, технически, икономически и договорни, като по този начин ще намалеят рисковете, които иначе биха били поети от същите, като нецелесъобразно разходване на публичен финансов ресурс, ненужно завишаване или занижаване на техническите параметри на доставяните компютри и периферни устройства, както и забавяне осигуряването на необходимите информационни ресурси поради прекратяване на обществена поръчка или обжалвания, лошо или незадоволително качество на продуктите, отказ на доставчици и неадекватни договорни условия.

Обществената консултация по проекта на ПМС ще продължи до 10.5.2025 г.

Източник: Strategy.bg

Designed by Freepik
Show More

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker