Брой 7, 2024: ЗАКОНОМЕРНИ ПОВТОРЕНИЯ
Скъпи читатели,
По необичайно стечение на обстоятелствата, именно през традиционно оскъдния на висока делова активност месец юли се случи едно дългоочаквано в експертната общност събитие – приемането и влизането в сила на постановлението за реализиране на измененията и допълненията в ППЗОП, с които подзаконовата нормативна уредба в областта на обществените поръчки да се приведе в съответствие с промените, реализирани в закона със ЗИДЗОП (ДВ, бр. 88 от 20.10.2023 г.).
По тази безспорно най-гореща тема при поръчките е и включеният в броя кратък материал, обобщаващ извършените промени в правилника, с които освен подробни правила за осъществяване на новите форми на контрол (в т.ч. задължителния контрол на АОП при поръчки на стойност над 5 млн. лв., контрола чрез наблюдатели, както и вътрешния предварителен контрол по чл. 237б от ЗОП), се въвеждат и редица важни задължения за възложителите, респективно се прецизират ключови норми на ППЗОП.
Водещ материал на юлския брой закономерно е продължението на статията от миналия брой, посветена на едно от най-новите решения на Съда на ЕС по казус, свързан с възможността неуспешни участници в процедури за възлагане на обществени поръчки да претендират обезщетение за вреди. Във втората част на материала г-н Ивайло Стоянов продължава аналитичната съпоставка на представеното решение на СЕС с избрани примери от най-новата юриспруденция на ВАС по сходни казуси (в т.ч. решение от последния час по искове за обезщетения по чл. 1, ал. 1 и чл. 2в от ЗОДОВ). По този начин авторът очертава и възможните посоки за развитие на националната съдебна практика – както с оглед постигане на повече яснота по въпросите кога и как се прилагат действащите правила относно претендирането на обезщетения за неуспешно участие в обществени поръчки, така и относно вероятното възприемане на един по-широк прочит на съдържанието на понятието “пропуснати ползи”.
На интересен казус от практиката е посветен и редакционният материал от поредицата, представяща актуални становища на консултантския ни екип. В търсене на съобразени със закона възможности за реализиране на неколкократно прекратявана поръчка, в него очертаваме както важни нормативни положения, така и представяме ключова съдебна практика, за да хвърлим светлина върху някои значими ориентири, които трябва да следваме при определянето на възлагателен ред и при избора на процедура за обезпечаване на публична потребност в наглед сложната ситуация на временна невъзможност да бъде намерен изпълнител.
По традиция в броя сме включили и редовната ни рубрика с отговори на Ваши въпроси от практиката по възлагане на обществени поръчки и работа в платформата ЦАИС ЕОП, както и други полезни анонси.
Приятно и ползотворно четене!
ЕЛЕКТРОНЕН ДОСТЪП: Тъй като и през 2024 г. Списание ЗОП ПЛЮС се предлага само в електронен формат, за достъпване на електронното списание всеки абонат първо трябва да влезе в потребителския си профил чрез своите потребителско име и парола. След това, от менюто ЕЛЕКТРОНЕН ДОСТЪП да избере вида на своя абонамент. В отворилата се страница може да се избере съответния брой на списанието – след кликване върху умаленото изображение на броя, списанието се отваря в модул за преглед и четене, който предоставя възможност за прелистване на страниците.
Новите ни абонати могат да се запознаят с кратко ръководство как да достъпват и четат изцяло дигиталното Списание ЗОП ПЛЮС от бутона по-долу.
ВАЖНО! С оглед по-голямо удобство за читателите, електронният достъп до Списание ЗОП ПЛЮС, който е на разположение чрез нашия Интернет сайт, вече дава възможност на всеки абонат да разпечатва отделни страници или целия брой на изданието. Понастоящем, възможността за разпечатване е налична за всички популярни Интернет браузъри (напр. Google Chrome, Microsoft Edge, Safari и др.), с изключение на Mozilla Firefox. При затруднения с достъпа до списанието, не се колебайте да се обръщате към нас на тел. (+359) 882 653 036!
А ето и какво може да намерите на страниците на броя:
- АКТУАЛНО ПРИ ПОРЪЧКИТЕ: Обнародваха промените в ППЗОП, в сила са правилата за новите форми на контрол и важни задължения за възложителите
- ЗЕЛЕНА ВЪЛНА: В сила е Регламентът за индустрия с нулеви емисии, въвеждат се нови „зелени” задължения за възложителите на обществени поръчки
- ЗАКОНОМЕРНИ ПОВТОРЕНИЯ: Становище относно възможностите за възлагане на обществена поръчка за доставка, която е прекратена в рамките на открита процедура и повторно прекратена в процедура на договаряне по чл. 79, ал. 1, т. 1 от ЗОП
- Отговори на въпроси от практиката по възлагане на обществени поръчки и работа в платформата ЦАИС ЕОП
Ако желаете заедно да сме по-успешни в обществените поръчки и занапред, може да се абонирате за Списание ЗОП ПЛЮС или да заявите услугите и изданията ни на телефон 0882 653 036 или e-mail zopplus@gmail.com.
АБОНИРАЙТЕ СЕ за Списание ЗОП ПЛЮС,
бъдете УСПЕШНИ В ПОРЪЧКИТЕ ЗАЕДНО С НАС!