
Правителството отпусна на общините 47 млн. лв. за безплатни учебници, за договори на ниска стойност възлагането без ЗОП
Министерският съвет отпусна на общините в страната малко над 47 млн. лв. за закупуване на безплатни учебници и помагала за 2025 г. Това стана факт след обнародването в бр. 41 на Държавен вестник от 20.05.2025 г. и влизането в сила (от същия ден) на ПМС № 57/15.05.2025 г. за одобряване на допълнителни трансфери по бюджетите на общините за 2025 г. за закупуване на познавателни книжки, учебници, електронно четими учебници, учебни комплекти и учебни помагала за децата и за учениците от I до ХII клас включително в общинските детски градини и училища за 2025 г.
Средствата, осигурени от предвидените за това разходи в централния бюджет и други промени по бюджета на МОН за 2025 г., се предоставят по бюджетите на общините под формата на обща бюджетна субсидия за делегираните от държавата дейности. Разпределението на средствата ще се извърши на базата на броя на децата и учениците, подаден от Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование (НЕИСПУО) към февруари 2025 г.
На същото заседание от 14 май, на което бе гласувано споменатото ПМС № 57, Правителството прие и допълнение в постановлението, уреждащо безвъзмездната употреба на учебните пособия, с което правото да получават такива бе дадено и на децата в самостоятелна форма на обучение по желание на родителя или ученика. Промяната е свързана с измененията на Закона за предучилищното и училищното образование, в сила от учебната 2024/2025 година, с които бяха осигурени безплатни учебници, помагала и познавателни книжки за всички деца и ученици, независимо от формата им на обучение и вида на училището, в което се учат. Целта е да се подпомогне равният достъп до качествено образование, както и предотвратяването на социалното изключване и отпадане от училище.
В контекста на осигурените средства по бюджетите на общините, в свое методическо указание по темата от 2023 г. (МУ-1/24.03.2023 г.) от Агенцията по обществени поръчки разясниха, че поради изключителните права на издателствата за възпроизвеждане/отпечатване, издаване и разпространение на избраните за безвъзмездно ползване за съответната учебна година познавателни книжки, учебници и учебни комплекти, при реализирането на обществени поръчки за осигуряване на такива учебно-помощни издания съответните възложители (детски градини, училища или общини) следва да прилагат следния възлагателен ред:
- договаряне без предварително обявление по чл. 79, ал. 1, т. 3, б. „в“ от ЗОП – за стойност на поръчката по-голяма или равна на прага по чл. 20, ал. 1, т. 1, б. „б“ от ЗОП (към днешна дата 273 812 лв.);
- пряко договаряне по чл. 182, ал. 1 във връзка с чл. 79, ал. 1, т. 3, б. „в“ от ЗОП – за стойност на поръчката по чл. 20, ал. 2, т. 2 от ЗОП (към днешна дата – между 100 000 лв. и 273 812 лв.);
- възлагане чрез покана до определени лица по чл. 191, ал. 1, т. 2 от ЗОП – за стойност на поръчката по чл. 20, ал. 3 от ЗОП (към днешна дата – между 50 000 лв. и 100 000 лв.).
Предвид това, че договорите за осигуряване на познавателни книжки, учебници и учебни комплекти обичайно се възлагат от конкретните детски градини и училища, чиито деца и ученици ще ги използват, и с оглед на факта, че стойността на такива обществени поръчки рядко надвишава най-ниските прагове по ЗОП, от АОП правят важното уточнение, че по силата на закона възложителите могат да възлагат директно обществени поръчки, чиято стойност е под прага за доставки по чл. 20, ал. 4 от ЗОП (към днешна дата 50 000 лв.), като няма пречка това общо правило да бъде използвано и при осигуряване на познавателни книжки, учебници и учебни комплекти.
По отношение на директното възлагане в методическото указание на АОП обаче се прави важното уточнение, че макар в общия случай чл. 20, ал. 4 от ЗОП да допуска разходът при такова директно възлагане да се доказва само с първичните платежни документи, без да е необходимо сключването на писмен договор, при осигуряване на познавателни книжки, учебници и учебни комплекти в системата на предучилищното и училищното образование писмен договор се изисква съгласно ПМС № 79 от 2016 г.
В тази връзка ще припомним и това, че в началото на годината група народни представители внесоха в деловодството на Народното събрание проект за промени в ЗОП, с който се предлага в ал. 1 на чл. 14 от ЗОП да се създаде нова т. 9, която предвижда, че законът не се прилага при закупуване на познавателни книжки, учебници, учебни комплекти и електронно четими учебници по чл. 164, ал. 1 от Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО).
Предложението за ново изключение от ЗОП се обосновава от вносителите с обективната липса на конкуренция при тези поръчки, произтичаща от специфични нормативни изисквания относно закупуването на въпросните учебно-помощни издания (в т.ч. нормативно определяне на средствата и избиране на конкретните учебници от учителите на база списък с одобрени от МОН издания), съответно с избягването на административната тежест и спестяването на ненужни допълнителни разходи за учебните заведения.
Източници: ДВ, АОП, НС
