Новини

ЕК с разяснения по ключови решения на Съда на ЕС относно участието в обществени поръчки на компании от трети страни

Европейската комисия е публикувала специален документ с въпроси и отговори (Q&A), в който се предлагат ключови разяснения относно последиците от решенията по неотдавнашните решения на Съда на Европейския съюз (СЕС) от 22 октомври 2024 г. по дело C-652/22 (Kolin) и от 13 март 2025 г. по дело C-266/22 (Qingdao). Това съобщиха от институцията, уточнявайки, че насоките имат за цел да подпомогнат възложителите да се ориентират в правните и процедурните последици от конкретните решения на СЕС.

Неофициалният документ, изготвен от службите на Комисията, е в отговор на запитвания, получени в периода от октомври 2024 г. до март 2025 г. от различни заинтересовани страни (в т.ч. Правителствената експертна група по обществени поръчки към ЕК, мрежата на органите по обжалване в областта на обществените поръчки и Работната група на Съвета по обществени поръчки). В запитванията се поставят въпроси относно условията за възможно участие на пазара на обществени поръчки в ЕС на участници от трети държави, които не са обхванати от законодателството, с оглед на гореспоменатите решения на Съда.

Ще припомним, че съгласно Решението по дело C-652/22 (Kolin) при липса на актове на Съюза, относно достъпа до процедурите за възлагане на обществени поръчки на икономическите оператори от трета държава, която не е сключила международно споразумение с ЕС за осигуряване на не по-малко благоприятно третиране в обществени поръчки (каквато държава в конкретния казус, разгледан в решението, се явява Турция), всеки възложител трябва да прецени дали да допусне до процедура за възлагане на обществена поръчка такива икономически оператори от трети страни, съответно дали да третира на равна основа офертите им с тези на участници от държави-членки на ЕС. Ако обаче участник от трета държава, която не е сключила международно споразумение с ЕС, е недоволен от това, че не е третиран еднакво с участниците от ЕС, той не може да черпи права от европейските директиви по обществени поръчки, като евентуална негова жалба може да бъде разгледана само в светлината на националното право, а не на правото на Съюза

Що се отнася до Решението по дело C-266/22 (Qingdao), в него Съдът постановява, че когато не е налице акт на Съюза, изискващ или забраняващ достъпа до процедурите за възлагане на обществени поръчки на икономически оператори от трета държава, която не е сключила международно споразумение с ЕС (при този казус – Китай), европейското право не допуска възложител от държава членка да изключи икономически оператор от такава трета държава въз основа на законодателен акт, приет от тази държава членка, без тя да е оправомощена за това от Съюза.

С коментирания Q&A документ (на английски език), който е достъпен на уебсайта на Генерална дирекция „Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП“ (DG GROW), може да се запознаете ТУК.

Източник: ЕК

Show More

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker