МС с ново решение за дерогация от Регламента за санкциите, изключението за горива за нуждите на МВР
На заседанието си от 9 ноември 2022 г. Министерският съвет прие решение за предоставяне на дерогация от европейския регламент от 31 юли 2014 г. относно ограничителни мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, по отношение на обществените поръчки за доставка на горива (авиационни и за отопление), за нуждите на Министерството на вътрешните работи. Това съобщиха от правителствената информационна служба.
В пресъобщението се уточнява, че с това решение на Правителството се разрешава възлагането на нови обществени поръчки, както и изпълнението на сключените договори и рамкови споразумения с предмет доставка на горива (авиационни и за отопление), за нуждите на Министерството на вътрешните работи, след 10.10.2022 г.
Както става ясно от мотивите на акта, дерогацията се налага поради необходимостта от осигуряване на горива (авиационни и за отопление), за нуждите на Министерството на вътрешните работи за изпълнение на конституционните задължения, с оглед опазването на обществения ред, живота и здравето на българските граждани и националната сигурност и е валидна до 31.12.2024 г.
Припомняме, че това е поредно решение за изключение от Регламента за санкциите, свързано с възлагането на обществени поръчки, и в частност с доставката на определена категория горива. На заседанието си от 5 октомври, МС също прие такъв акт за дерогация, с който беше разрешено възлагането на нови обществени поръчки, както и изпълнението на сключените договори и рамкови споразумения с предмет доставка на автомобилни горива, след 10.10.2022 г. и до до 31.12.2024 г. Това бе мотивирано с необходимостта от осигуряване на автомобилни горива за функционирането на държавните органи и структури, с оглед опазването на обществения ред, живота и здравето на българските граждани и националната сигурност.
На заседанието си от 5 октомври Правителството прие и още две решения за определяне наличие на основен интерес, свързан със сигурността на страната, който да бъде защитен при сключване на договор за обществена поръчка в случаите на определени изключения. Първото се отнася до договори в хипотезата на чл. 13, ал. 1, т. 13, буква „ж“ от ЗОП с предмет доставка на хранителни продукти и напитки, необходими за нуждите на въоръжените сили на Република България по чл. 50 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, в това число и силите за незабавно действие с изключение на структурите организирали хранене на личния състав чрез кетъринг. Второто решение се отнася до поръчки по чл. 149, ал. 1, т. 2 от ЗОП при реализацията на обществена поръчка за придобиване на самонасочващи се торпеда за многофункционални модулни патрулни кораби на военноморските силим с огледосигуряване на боеспособността на новопридобитите кораби и осигуряване на ефективното им използване както в национален, така и в съюзен формат.
Както Ви информирахме, обществените поръчки бяха във фокуса и на заседанието на МС, проведено на 26 октомври, когато беше одобрен проект за промени в ЗОП, с който се предлагат важни изменения в основния акт в областта на поръчките, налагащи се и поради закъсняло или неправилно транспониране на европейски директиви.
Източник: МС
Ако желаете заедно да сме по-успешни в обществените поръчки и през 2023 г., може да се абонирате за Списание ЗОП ПЛЮС или да заявите услугите и изданията ни на телефон 0882 653 036 или e-mail zopplus@gmail.com.
СПЕЦИАЛЕН ПОДАРЪК ПРИ СКЛЮЧЕН АБОНАМЕНТ ДО КРАЯ НА НОЕМВРИ 2022 Г.: Всички клиенти, както настоящи, така и нови, които сключат годишен абонамент за 2023 г. до 30.11.2022 г., ще получат специален подарък от Редакцията на Списание „ЗОП ПЛЮС”!