
EK с първи изводи от публичната консултация за оценка на еврозаконодателството по обществени поръчки, разнопосочни мнения относно ползите от директивите
Европейската комисия оповести, че вече е готова с изготвянето на кратък обобщаващ доклад, представящ основните констатации от обществената консултация, проведена във връзка с текущата оценката на действащите европейски директиви по обществени поръчки. Тези констатации ще бъдат включени в подробен доклад от извършената оценка, който Комисията се очаква да публикува по-късно през годината.
Ще припомним, че според информацията, разпространена досега от ЕК, в рамките на консултацията са получени 733 отговора от широк кръг заинтересовани страни, най-активни сред които са били публичните възложители, стопанските субекти и бизнес асоциациите.
Предварителният анализ показва, че според голяма част от респондентите директивите не са допринесли съществено за опростяване на възлагателните процедури и постигането на повече гъвкавост. Въпреки това цифровизацията на обществените поръчки като цяло се разглежда като принос за намаляване на административната тежест – особено за стопанските субекти.
Приносът на директивите за прозрачността и равното третиране като цяло също получава положителна оценка, но са изразени съмнения относно ефективността на директивите по отношение на насърчаването на конкуренцията, достъпа до пазара и постигането на стратегически цели чрез инструменти като зелените, социалните или иновативните обществени поръчки.
Изразените мнения са разнопосочни по отношение на това дали правилата на директивите все още остават актуални, като са споделени опасения относно зависимостта от възлагането само по критерий най-ниска цена и ограничената конкуренция при обществените поръчки.
Макар че вътрешната съгласуваност на директивите до голяма степен се признава от включилите се в проучването субекти, много респонденти смятат, че общностните нормативни актове по обществени поръчки не са добре съгласувани с по-новото секторно законодателство на ЕС.
Обобщаващият доклад (на английски език), наличен на страницата за обществената консултация, може да разгледате директно и от ТУК.
Източник: ЕК