
През 2024 г. Сметната палата изпратила на прокуратурата 7 одитни доклада поради съмнения за престъпления, десетки нарушения при обществени поръчки докладвани на АОП и АДФИ
През 2024 г. Сметната палата е изпратила на Прокуратурата на Република България части от 7 одитни доклада, стотици доклади са изпратени и на други компетентни органи. Това обявиха от институцията в съобщение за медиите, в което се пояснява, че според Закона за Сметната палата при съмнение за наличие на данни за престъпление одитната институция изпраща одитния доклад или части от него заедно с материалите на прокуратурата, а при при наличие на данни за вреди и за нарушения при изпълнението на бюджети и извънбюджетни сметки и фондове или при управлението на имущество, които не съставляват престъпление, материалите от одита или одитният доклад се изпращат на съответния компетентен орган за търсене на имуществена или административнонаказателна отговорност.
При все че Сметната палата не може да огласява данни от изпратеното до прокуратурата до приключване на наказателното производство, от институцията все пак уточняват, че на прокуратурата са изпратени одитните доклади за извършен финансов одит на консолидирания годишен финансов отчет на Министерството на културата за 2023 г., за извършен одит за съответствие при финансовото управление на Националния компенсационен жилищен фонд за периода от 2016 до 2021 г. и за извършени финансови одити на консолидираните годишни финансови отчети на пет общини – Благоевград, Монтана и Козлодуй за 2023 г., на Радомир и Костенец за 2022 г.
Що се отнася до другите органи, които са сезирани за нарушения, които не съставляват престъпление, в комюникето се конкретизира, че на Агенцията за държавна финансова инспекция са изпратени 59 одитни доклада, а на Агенцията за обществените поръчки във връзка с нарушения на Закона за обществените поръчки – 22 одитни доклада. На Националната агенция по приходите е изпратен един одитен доклад, на Министерския съвет – 171 одитни доклада, а на председателите на общинските съвети – 124 одитни доклада. Съгласно Закона за Сметната палата, съответният компетентен орган задължително в 14-дневен срок от получаването на материалите от одита или одитния доклад възлага извършване на необходимите действия за търсене на отговорност.
Наред с това, от Сметната палата отчитат, че четири одитни доклада са изпратени до Председателя на Народното събрание, а други 7 доклада са предоставени на шест отделни парламентарни комисии: по електронното управление и информационни технологии, по икономическа политика и иновации, по здравеопазването, по въпросите на Европейския съюз, Шенгенското пространство и Еврозоната, по европейските въпроси и контрол на европейските фондове и по образованието и науката. По този начин Сметната палата предоставя на Народното събрание надеждна информация, която да подпомогне законодателния орган при осъществявания от него парламентарен контрол, обясняват от одитната институция.
Петдесет и два одитни доклада са изпратени и на Националното сдружение на общините в Република България като партньор в усилията за ефективно разходване на публичните финанси на общините.
В заключение, в комюникети се цитират и общи данни за дейността на институцията през 2024 г., от които е видно, че за периода Сметната палата е приела общо 369 одитни доклада. От тях 325 са одитни доклади за финансови одити на годишните финансови отчети на бюджетните организации, 29 са за одити за съответствие, 5 – за одити на изпълнение, 10 – за специфични одити.
Само три доклада за миналата година ще приключат след първоначално планираните срокове, които се определят със заповед на заместник-председател за възлагане на одита. Това са одити за съответствие при управлението на публични средства и дейности на две централни държавни ведомства и една община. До края на месеца проектите на тези одитни доклади ще бъдат връчени на одитираните обекти, след което предстои да бъдат приети като окончателни на заседание на Сметната палата, завършва съобщението за медиите.
Източник: Сметна палата
