Обнародваха промените в ППЗОП, в сила са правилата за новите форми на контрол и важни задължения за възложителите
След приемането им на заседанието на служебния кабинет на 17.7.2024 г., дългоочакваните промени в ППЗОП вече бяха обнародвани и влязоха в сила. Това стана след като в бр. 62 на Държавен вестник от 23.7.2024 г. бе обнародвано Постановление № 257 от 22 юли 2024 г. за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки, приет с Постановление № 73 на Министерския съвет от 2016 г.
Измененията и допълненията в подзаконовия акт пораждат ефект от деня на обнародването. Това се отнася и за промените, свързани с новия задължителен предварителен контрол, осъществяван от АОП на поръчки на стойност над 5 млн. лева, макар промените в ЗОП относно споменатия нов предварителен контрол на АОП да влязоха в сила в 9-месечен срок от обнародването на ЗИДЗОП (ДВ. бр.88 от 20.10.2023 г.) – т.е. от 22.7.2024 г. (с други думи, законовите текстове за новия контрол по чл. 232а от ЗОП породиха ефект един ден преди обнародване на промените в ППЗОП, въвеждащи подробните правила за този контрол).
С контролните функции на АОП е свързано и разписаното в ППЗОП ново правило, според което обменът на документи между възложителите и Агенцията във връзка с всички форми на предварителен контрол, осъществяван от АОП, вече следва да става само по електронен път – чрез платформата ЦАИС ЕОП.
Освен че в ППЗОП вече е регламентират условията и реда за осъществяване на задължителен контрол на процедури за възлагане на обществени поръчки на стойност над 5 млн. лв., в правилника се правят и други ключови промени, относими към други форми на вътрешен и външен предварителен контрол.
Така например, в нов раздел на ППЗОП вече са предвидени подробни правила относно определянето и участието на наблюдатели при провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки (в т.ч. конкретни образователни и други изисквания по отношение на наблюдателите, както и начините за удостоверяване на съответствието с тези изисквания, права и задължения на наблюдателите при осъществяване на контрола, особености при декларациите, подписвани от наблюдателите, и др.).
Към областта на контрола има отношение и друг новосъздаден раздел на ППЗОП – този относим към изисквания към лицата, които осъществяват предварителен контрол за законосъобразност по чл. 237б от ЗОП. Там са разписани важни нови правила относно декларациите, които следва да подписват осъществяващите този вътрешен предварителен контрол, респективно това, че определени свързани с контрола документи задължително следва да се включват в досието на обществената поръчка.
Друг нов момент в ППЗОП, свързан с политиката в областта на обществените поръчки, е това, че в правилника се предвижда, че проектите на стандартизирани изисквания и документи по инициатива на министъра на финансите се разработват от сформирана от него работна група с участието на представители на компетентните органи и на съответните браншови организации. В съответствие с ревизираните норми на правилника, изготвените проекти се предлагат за одобряване от министъра на финансите и от министъра, отговорен за съответния ресор.
Освен изменения и допълнения на ниво система, както каквито можем да определим промените в ППЗОП относими към различни форми на контрол и одобряването на снандартизирани изисквания и документи, с ПМС № 257 от 22 юли 2024 г. се въвеждат и редица процедурни нововъведения и нови задължения за възложителите.
Така например, в новия чл. 33а от ППЗОП е регламентирана изцяло нова възможност при провеждането на динамична система за покупки възложителите първоначално да предвидят техническите и ценовите предложения на участниците да се отварят едновременно. В случаите, когато възложителите се възползват от това нововъведение, също няма да се прилага общото правило на чл. 9л, ал. 1 от ППЗОП, че съдържащите се в офертите ценови предложения се криптират отделно (това правило не се прилага и при т.нар. „обърнат ред” по чл. 104, ал. 2 и чл. 181, ал. 2 от ЗОП).
Като съществен нов момент в ППЗОП, относим към работата на оценителната комисия, можем да определим промените, от които директно следва, че провеждането на заседания на комисията е само възможност, а не обичайно положение при оценката на офертите от членовете на помощния орган (което е логично, с оглед на дигиталната трансформация в сектора и превръщането на електронните поръчки в платформата ЦАИС ЕОП в правило при работата по ЗОП).
Що се отнася до новите задължения, които се пораждат за възложителите след тази редакция на ППЗОП, сред тях можем да посочим това, че в рамките на един месец след влизане в сила на промените за всички възложители в профила на организация следва да са попълнени определени идентицифиращи данни (ЕИК/ БУЛСТАТ, адрес, пощенски код и NUTS код ниво 3).
Друга новост, която идва с тази редакция на ППЗОП е и това, че възложителите ще подготвят образец на ЕЕДОП само чрез Системата за попълване и повторно използване на ЕЕДОП, достъпна чрез платформата ЦАИС ЕОП.
Важна за практиката е и новата редакция на разпоредбата на правилника, регламентираща, че при деклариране на обстоятелствата по чл. 54, ал. 1 и чл. 55, ал. 1 от ЗОП по отношение на юридическото лице, както и тези, свързани с критериите за подбор, е достатъчно ЕЕДОП да бъде подписан от кое да е лице, което има правомощия да представлява кандидата или участника.
С тези промени са разписани и сроковете, в които възложителите следва да изпълнят нови задлжения по ЗОП за оповестяване на определени документи – в т.ч. приложенията към договорите за подизпълнение и рамкковите споразумения, становищата на АОП от различните форми на контрол, осъществяван от Агенцията (NB! в срок 5 работни дни от получаването им от възложителя), докладите за резултатите от предварителния контрол за законосъобразност по чл. 237б от ЗОП, договорите, за които е публикувано обявление за възлагане на поръчка по чл. 26, ал. 1, т. 3 от ЗОП (т.е. договори, които попадат извън предметния обхват на ЗОП и са над определени стойностни прагове), заедно с приложенията към тях, както и допълнителните споразумения за промяна на такива договори.
Прецизирани са и правилата относно броенето на срокове по ЗОП. Така например, след тези изменения в ППЗОП вече изрично се посочва, че при определянето на срок, който е в дни и се брои след определено действие или събитие, не се брои денят на настъпване на действието или на събитието, а когато последният ден на срока е неприсъствен, срокът изтича в първия присъствен ден. В тази връзка се уточнява и това, че в посочените случаи последният ден от срока изтича в края на двадесет и четвъртия час – при обмен на информация в платформата, съответно с с приключване на работното време на възложителя – когато обменът е извън платформата.
В ПЗР на ПМС № 257 от 22 юли 2024 г. се регламентират и важни нови правила, свързани конкретно с поръчките в сектор „Здравеопазване” (относно възможностите за подаване на оферти по номенклатури от обособени позиции в поръчки на Централният орган за покупки в сектор „Здравеопазване”, и др.).
Новите моменти в ППЗОП ще бъдат във фокуса на предстоящите ексклузивни обучения на Списание „ЗОП ПЛЮС”: На 25 и 26 ЮЛИ в специализиран ДВУДНЕВЕН УЕБИНАР, посветен на спецификите при поръчките в СЕКТОР „ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ”, специално ще коментираме нововъведенията при динамичните системи за покупки, както и всички други новости, ключови за възлагането и участието в поръчки в здравния сектор. Изцяло на ПРОМЕНИТЕ В ППЗОП е посветен подготвеният от нас ЕДНОДНЕВЕН ЗОП+ БЛИЦ УЕБИНАР, насрочен за 31 ЮЛИ.
Включете се и Вие, очакваме Ви!
>>> ПОВЕЧЕ ЗА ПРЕДСТОЯЩИТЕ ОБУЧЕНИЯ ТУК <<<