Новини

АОП с нови методически указания за контрола чрез случаен избор и задължителния контрол над 5 млн. лева

Агенцията по обществени поръчки (АОП) е излязла с методически указания за осъществявания от институцията контрол чрез случаен избор и новия задължителен контрол над 5 млн. лева. Това е видно от Портала за обществените поръчки, където са качени двата помощни документа.

Първото методическо указание, деловодно изведено под номер МУ-3/06.08.2024 г., е с предмет осъществяването на контрол чрез случаен избор по чл. 229, ал. 1, т. 2, буква „г“ от ЗОП в централизираната автоматизирана информационна система „Електронни обществени поръчки“ (ЦАИС ЕОП) (контролът чрез случаен избор).

В документа са разяснени важни аспекти на тази форма на контрол, включително обхватът й (върху кои процедури се извършва и кои са изключени от него), определянето на процедури за контрол чрез случаен избор, регистрацията в ССИ, както и развитието на процедурните действия в случай че процедурата е избрана за контрол или не.

Детайлно са разгледани отделните действия в рамките на първия и втория етап на контрола, като с илюстрации са разяснени стъпките, които следва да предприемат възложителите при изпращането до Агенцията на документите за контрол чрез ЦАИС ЕОП в рамките на първия етап, съответно на писмените мотиви при неспазени препоръки – в рамките на втория етап на контрола, като са подчертани и задълженията във връзка с оформянето на документацията.

Уточнени са сроковете и начините на изпращане от АОП на предварителното становище в края на първия етап и на окончателното становище в края на втория етап на контрола.

Разгледана е и по-рядко реализиращата се хипотеза на контрол на процедури, чието откриване се оповестява с предварително обявление.

Второто указание, което е под номер МУ-4/06.08.2024 г., е посветено на осъществяването на задължителния предварителен контрол по чл. 229, ал. 1, т. 2, буква „ж“ от ЗОП в платформата ЦАИС ЕОП (т.нар. задължителен контрол над процедурите за обществени поръчки с прогнозна стойност по-голяма от 5 000 000 лв. без ДДС, чието откриване се оповестява чрез обявление).

В документа са разгледани подробно и двата етапа на реализирането му – преди и след оповестяване на откриването на процедурата, като са обяснени и подкрепени с илюстрации стъпките, които се реализират от възложителите при изпращане на документите за контрол чрез ЦАИС ЕОП.

Уточнено е как се извършва автоматичното потвърждение за получени документи, какви са задълженията на възложителя във връзка с оформянето на документацията, съответно какви са сроковете за изготвяне и начините на изпращане на предварителното становище в рамките на първия етап.

По отношение на втория етап на контрола е припомнено и разяснено задължението на възложителя за изпращане на писмени мотиви до АОП най-късно на следващия работен ден след публикуването в РОП на решението и обявлението за откриване на процедурата, в случай че не са спазени препоръки от проверката на първия етап на контрола.

Уточнени са също така сроковете и начините на изпращане от АОП на окончателното становище в края на втория етап на контрола.

В това указание също е разгледан случаят , когато контролът се извършва на процедури, чието откриване се оповестява с предварително обявление.

Двете методически указания са налични в секция “Методология”, подсекция “Методически указания” на Портала.

Източник: АОП

Show More

Related Articles

Back to top button
error: Content is protected !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker