Депутати предлагат да не се прави поръчка по ЗОП при закупуване на учебници
Ново предложение за промяна на Закона за обществените поръчки (ЗОП) бе внесено в деловодството на 50-ото Народно събрание на 8.8.2024 г. от група народни представители. С него се предлага ЗОП да не се прилага при закупуване на учебно-помощна литература за системата на предучилищното и училищното образование.
По-конкретно, с депутатския проект се предлага в ал. 1 на чл. 14 от закона да се създаде нова т. 9, която предвижда, че законът не се прилага при закупуване на познавателни книжки, учебници, учебни комплекти и електронно четими учебници по чл. 164, ал. 1 от Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО).
Видно от мотивите на вносителите, в съответствие с чл. 164, ал. 1 от ЗПУО и ПМС № 79 на МС от 13.04.2016 г. на всички деца и всички ученици от I до XII клас безвъзмездно се осигуряват познавателни книжки, учебници, учебни комплекти и електронно четими учебници.
Средствата за тях се определят на база на нормативи по отделни класове, определени по силата на посоченото постановление, при което всяко учебно заведение получава ежегодно определена сума през съответния първостепенен разпоредител, определена на база броя деца/ученици и средствата за съответната група или клас, за който се осигуряват познавателни книжки и учебници.
От друга страна, изборът за учебно-помощните издания, които се закупуват, се осъществява от учителите от съответния образователен етап, като те могат да избират само измежду включените в списък с преминали през процедура на одобрение издания, утвърден от министъра на образованието и науката.
Вече одобрените и включени в списъка на министъра на образованието и науката познавателни книжки, учебници и учебни комплекти може да бъдат предоставени единствено от издателствата, които притежават изключителни права да осъществяват дейностите по възпроизвеждане/отпечатване, издаване и разпространение на избраните за безвъзмездно ползване за съответната учебна година познавателни книжки, учебници и учебни комплекти.
Въз основа на изложеното, според вносителите на законопроекта при закупуването на въпросните учебно-помощни издания по обективни причини липсва конкуренция по смисъла на ЗОП. Въпреки това, и независимо от факта, че изпълнителят и цената се определят по ред, предвиден в ЗПУО, липсата на изрично изключение от ЗОП налага ежегодно детските градини и училищата да правят обществени поръчки на договаряне, за да осигурят за децата и учениците познавателни книжки, учебници и учебни комплекти за безвъзмездно ползване. Предвид спецификите на конкретните издания, тези процедури обаче са напълно формални, ангажират сериозен административен капацитет и водят до натоварване на бюджетите на учебните заведения с излишни допълнителни разходи (напр. за подготовка на документацията за провеждане на обществените поръчки и пр.).
Предвид изложените съображения, с оглед силно регулирания процес по осигуряване на познавателни книжки, учебници и учебни комплекти за безвъзмездно ползване от децата и учениците, нормативното определяне на средствата за всяко дете и ученик, и факта, че изборът на конкретни издания от списъка на МОН се прави от учителите, според вносителите на законопроекта са налице достатъчно основания за добавяне на ново изключение в чл. 14 от ЗОП.
Във връзка с новия законопроект, припомняме, че през 2023 г. АОП излезе със специално методическо указание за възлагането на обществени поръчки за осигуряване на познавателни книжки, учебници и учебни комплекти за системата на предучилищното и училищното образование. Указанието, което е достъпно на Портала за обществени поръчки в секция „Методология“, подстраница „Методически указания“ , може да видите ТУК.
Източник: НС