Обнародвани и вече в сила са нови промени в ЗОП относно делегирането на правомощия за възлагане
В бр. 67 на Държавен вестник от 9.8.2024 г. е обнародван Закон за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. (ЗИД на ЗДБРБ 2024), със заключителните разпоредби на който се прави промяна и в Закона за обществените поръчки (ЗОП).
С обнародвания ЗИД на основание на чл. 107, ал. 14 от ЗДБРБ 2024 се внасят промени в Инвестиционната програма за общински проекти (приложение към чл. 107, ал. 13 от ц.з.). Промените се предлагат от Министерския съвет въз основа на постъпили в определените за това срокове 550 предложения на кметове на общини (за замяна на определените в приложението проекти с нови такива, за отпадане на определени в приложението проекти, за допълване на определените с приложението проекти с нови такива, както и за промяна на параметрите на вече предвидени в приложението). По този начин се постига заложената цел за даване на възможност на общините да извършат последващо приоритизиране и промяна на обектите, нуждаещи се от финансиране, при оптимално отчитане интересите на местната общност и обществената значимост на обектите.
Що се отнася до промените, относими към законодателството по обществени поръчки, § 3 от Заключителните разпоредби на обнародвания акт предвижда, че в ЗОП (обн., ДВ, бр.13 от 16 Февруари 2016г., посл. изм. ДВ. бр.11 от 6 Февруари 2024г.) в чл. 7 ал. 1 се изменя така:
„(1) Възложителят може да делегира правомощията си по чл. 5, ал. 1 на длъжностно лице, което:
1. има право да го замества съгласно нормативен, административен или друг акт, който определя представителството на възложителя;
2. осъществява административното ръководство в организацията на възложителя;
3. е ръководител на обособено звено на териториален, функционален или друг принцип в структурата на възложителя, включително и на специализирано звено, което не е самостоятелен възложител.“
Промяната е в сила от деня на обнародването, а именно от 9.8.2024 г.
Видно от стенограмите от работата по законопроекта и неговото приемане, промяната в ЗОП идва след предложение от народни представители, подкрепено от работната група и Комисията по бюджет и финанси (водещата комисия по законопроекта). Основната идея на предложението е делегиране на правомощия за възлагане да може да се прави и на кметовете на райони, но с лансираната редакция се предлага оправомощаване по чл. 7, ал. 1 от ЗОП да може да се прави като цяло на ръководител на обособено звено в структурата на възложителя.
На заседанието на Комисията по бюджет и финанси от 31.7.2024 г., на което проектът е подкрепен на второ четене, са представени мотивите на внеслите първоначалното предложение депутати. Според тези мотиви, необходимостта за изменение на разпоредбата на чл. 7, ал. 1 от ЗОП е продиктувана от обстоятелството, че със ЗИДЗОП (обна. ДВ, бр. 88 от 20.10.2023 г.) е внесена съществена промяна в кръга на длъжностните лица, на които възложителят може да делегира правомощията си по възлагане на обществени поръчки. По този начин, от възможността възложителят да делегира правомощията си на всяко длъжностно лице се е преминало към това да се делегират правомощия на точно определени лица, а именно – лице, което има право да замества възложителя съгласно нормативен, административен или друг акт, който определя представителството на възложителя или на лице, което осъществява административното ръководство в организацията на възложителя.
Според народните представители, внесли предложението за промяна, по този начин се е стеснил кръгът на възможните лица, на които възложителят може да прехвърля компетентността си по възлагане на обществените поръчки, като това е довело до затруднения сред много възложители, които имат териториални поделения – НАП, НЗОК, АСП, НКЖИ, АПИ и др. и такива, които имат звена, обособени на функционален или друг принцип, които са част от организацията на възложителя и не са самостоятелен възложител. Уточнява се, че такива възложители са общините, в структурата на които са общинските предприятия, създадени по чл. 52 от Закона за общинската собственост (ЗОС), със статут на специализирани звена, за изпълнение на местни дейности и услуги с оглед задоволяване нуждите на населението на територията на съответната община, (за почистване, за обредни дейности и др.). Според същите мотиви, поради големия брой възлагани поръчки и тяхната специфика при посочените възложители, се налага да се делегират правомощия и отговорности на ръководители на териториални поделения и на специализирани звена със специфичен предмет на дейност, като ръководителите на специализираните звена в организацията на възложителя са разпоредители с бюджет, но не са юридически лица (например общинските предприятия по чл. 52 от ЗОС).
Според депутатите, с предложеното изменение ще се предостави възможност на възложителите да делегират правомощията си и на ръководителите на териториални поделения, както и на ръководители на обособени специализирани звена в организацията на възложителя, които не са юридически лица и не са самостоятелни възложители, предвид осъществяваната от тях дейност и за задоволяване на потребностите им. Това например са ръководители на териториални и специализирани звена, общинските предприятия по чл. 52 от ЗОС, а не ръководителите на административни структурни звена в общата и специализираната администрация в организацията на възложителя. Припомня се, че остава в сила правилото, според което възможността за делегиране на правомощия не следва да се използва с цел разделяне на поръчки или прилагане на ред за възлагане за по-ниски стойности (арг. чл. 7, ал. 3 от ЗОП).
Ще припомним, че промяната в чл. 7 от ЗОП идва само няколко месеца след като с мащабните промени в ЗОП от есента на 2023 г. (ДВ, бр. 88 от 2023 г.) бе реализирано предходно изменение на същия член, при която считано от 22.12.2023 г. ал. 1 придоби вида “Възложителят може да делегира правомощията си по чл. 5, ал. 1 на длъжностно лице, което има право да го замества съгласно нормативен, административен или друг акт, който определя представителството на възложителя или на лице, което осъществява административното ръководство в организацията на възложителя”.
Според мотивите на вносителя, промяната в чл. 7 от края на 2023 г. бе продиктувана от проблеми в практиката, констатирани от органите за последващ контрол, като целта е ясно определяне кръга на лицата, на които може да се делегира правомощието по възлагане на обществени поръчки, като се очертаят границите, в които може да се прехвърля отговорността за разходване на публични средства, и същевременно се ограничават възможностите за заобикаляне на забраната за разделяне на поръчки.
Именно с оглед на тези съображения в закона бе посочено, че възлагателната компетентност може да се предоставя само на длъжностни лица с право да заместват възложителя по силата на определена категории актове или на лице, осъществяващо общото административно ръководство в организацията на възложителя (като напр. главен секретар, съответно постоянен секретар, секретар на община и т.н.).
Както Ви информирахме, въпросната промяна в чл. 7 от ЗОП бе предмет и на специално методическо указание на АОП, където отново бяха изложени мотивите за промяната, бяха разяснени възможностите за делегирането на правомощия по чл. 7, ал. 1 от закона и бяха припомнени ключови положения при института на оправомощаването.
Видно от допълнението на чл. 7, ал. 1 от ЗОП, обнародвано в ДВ, бр. 67/9.8.2024 г., промяната от края на 2023 г. се е оказала твърде рестриктивна и е създала пречки пред ефективния възлагателен процес не само на местно, но и на централно ниво при някои крупни възложители от централната администрация с териториални структури. Именно затова, като опит за изход от създалата се ситуация в чл. 7, ал. 1 от ЗОП се допълва, че възложителят може да делегира правомощия по чл. 5, ал. 1 от закона и на “ръководител на обособено звено на териториален, функционален или друг принцип в структурата на възложителя, включително и на специализирано звено, което не е самостоятелен възложител”.
Източник: ДВ
Новите моменти в ЗОП, свързани с ДЕЛЕГИРАНЕТО НА ПРАВОМОЩИЯ ЗА ВЪЗЛАГАНЕ, ще бъдат разяснени и на предстоящия на 23 Август уникален Летен Блиц ЗОП+ Уебинар с основен фокус НОВИТЕ ЕКОЛОГИЧНИ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ в сила от 14 август 2024 г., както и на двата Комбо ЗОП+ Уебинара, които ще се проведат на 4 и 5 Септември (с преференциални условия при пакетно записване).
Експертни съвети за ефективно прилагане на ПРАВИЛАТА ЗА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ – НА ЕДИН КЛИК РАЗСТОЯНИЕ.
Очакваме Ви!