Анонси

Списание „ЗОП ПЛЮС“ е единствената организация с цялостно становище по обединения проект на ЗИДЗОП

Списание „ЗОП ПЛЮС“ е единствената организация, която излезе със становище по обединения проект за промени в ЗОП в неговата цялост, и предостави конкретни, ясни и обосновани предложения за усъвършенстване на разпоредбите на нормативния акт. Това показва справката в Интернет страницата за законопроекта на сайта на Народното събрание.

Ще припомним, че в обобщения законопроект №49-353-03-46 от 12.9.2023 г. са инкорпорирани вече приетите на първо четене проекти на ЗИДЗОП № 49-302-01-26, внесен от Министерски съвет на 27.4.2023 г., № 49-354-01-26, внесен от Божидар Пламенов Божанов и група народни представители на 5.5.2023 г. и № 49-302-01-50, внесен от Министерски съвет на 22.08.2023 г. Както вече Ви информирахме, в определения за това срок до 20.9.2023 г. в деловодството на Парламента постъпиха три депутатски предложения. По някои текстове, свързани с възлагането в сектор „Здравеопазване“, становище бе изразено и от Асоциацията на нерегистрирани лекарствени продукти за лечение на редки болести.

В становището си на основание чл. 74, ал. 7 от ПОДНС, предоставено на Комисията по правни въпроси в 49-ото Народно събрание, ние от Списание „ЗОП ПЛЮС“ изразихме задоволство от факта, че някои от нашите предложения, отправени в рамките на общественото обсъждане на изготвените от Министерския съвет законопроекти, бяха възприети. Същевременно ясно и категорично заявихме, че конкретните мотиви за отхвърлянето на останалите не могат да бъдат споделени от наша страна.

С оглед на това и предвид аргументираната ни позиция, която поддържаме, а и за постигане на цялостност, последователност и кохерентност на нормативната уредба и политиките в областта, ние представихме на вниманието на народното представителство своите нови и някои допълнени предходни предложения, като посочихме и причините за несъгласието ни с мотивите, изтъкнати като основание за отхвърляне на неприетите такива.

В нашето становището, с което може да се запознаете на страницата на Правна комисия ТУК, допълнихме своите мотиви по вече лансираните наши идеи относно въвеждането на допълнителни правила за по-добър вътрешен и външен контрол в областта на обществените поръчки (в т.ч. въвеждането на задължение за публичните възложители за извършване на последващи оценки на изпълнението), промяна в някои разпоредби относно производството по обжалване (в т.ч. за отмяна на чл. 216, ал. 8 от ЗОП), прецизиране на нормите относно изискванията към кандидатите и участниците в обществени поръчки и декларирането на личното им състояние, както и други предложения за прецизиране и оптимизиране на нормите на закона.

Нови мотивирани предложения от Списание „ЗОП ПЛЮС“ представихме във връзка със заложените в обединения проект измененията и допълненията в разпоредбата на чл. 72 от ЗОП относно случаите на необичайно благоприятни оферти, както и по отношение на предложената промяна в легалната дефиниция на понятието „изключителни обстоятелства“, дадена в т. 17 от ДР на ЗОП (относима към възлагането на обществени поръчки чрез различни процедури на договаряне по чл. 79, ал. 1, т. 4, чл. 138, ал. 1, и чл. 182, ал. 1, т. 1 от ЗОП, както и към възлагателния ред „Покана до определени лица“ по чл. 191, ал. 1, т. 3 от ЗОП).

Новите предложения в становището ни ще бъдат детайлно представени на страниците на септемврийския брой на списанието.

Show More

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker