Новини

АОП с ново методическо указание за делегирането на правомощия за възлагане, темата във фокуса на експертното обучение на 12-13 декември в София

В началото на м. декември 2024 г. на Портала за обществени поръчки бе качено ново методическо указание на АОП относно прилагането на актуалната редакция на чл. 7, ал. 1 от ЗОП. Документът с номер МУ-5/02.12.2024 г., който не е оповестен със специален анонс, е допълнение на предишното указание по темата (МУ-2/29.12.2023 г.), публикувано в началото на годината.

Новите моменти в методическото указание относно делегирането на правомощия за възлагане са свързани с последните промени в разпоредбата на чл. 7, ал. 1 от ЗОП, които както Ви информирахме, бяха направени със заключителните разпоредби на Закон за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г., обнародван в бр. 67 на Държавен вестник от 9.8.2024 г., в сила от същата дата.

С тези поредни промени в разпоредбата бе допълнен кръга на хипотезите, в които се допуска възможност възложителят да делегира изрично посочените в по чл. 5, ал. 1 от ЗОП свои правомощия, свързани с прогнозиране, планиране, провеждане и приключване на възлагането на обществените поръчки, както и отчитане на резултатите от тяхното изпълнение. С оглед преодоляване на определената от мнозина като твърде рестриктивна предишна редакция на нормата, в чл. 7, ал. 1 от ЗОП бе допълнено, че горепосоченото оправомощаване може да направи и на „ръководител на обособено звено на териториален, функционален или друг принцип в структурата на възложителя, включително и на специализирано звено, което не е самостоятелен възложител“.

В тази връзка в новото методическо указание на АОП се посочва, че целта на законодателната промяна, изложена в мотивите за приемането и, е обоснована с предоставянето на възможност на възложителите да делегират правомощията си и на ръководители на териториални поделения, както и на ръководители на обособени специализирани звена в организацията на възложителя, които са със специфичен предмет на дейност и не са юридически лица и самостоятелни възложители. Изрично в изброените примери е посочено, че това са ръководители на териториални и специализирани звена, общинските предприятия по чл. 52 от Закона за общинската собственост, а не ръководителите на административни структурни звена в общата и специализирана администрация в организацията на възложителя. Възможността за делегиране не се отнася за ръководители на дирекции от общата и специализираната администрация в структурата на възложителя.

От органа по методология са запазили другите пасажи от указанието, в които се припомнят някои важни принципни положения при прилагане на нормата на чл. 7, ал. 1 от ЗОП, вкл. че целта й е да определи ясно кръга на лицата, на които възложителят може да делегира правомощието по възлагане на обществени поръчки, като се очертаят границите за прехвърляне на отговорността за разходване на публични средства, и същевременно се ограничават възможностите за заобикаляне на забраната за разделяне на поръчки.

Отново се подчертава, че делегирането на правомощия следва да бъде осъществено с изричен акт на възложителя, издаден на основание чл. 7, ал. 1, т. 1 – 3 от ЗОП, като предвид наличието на специална уредба се изключва при такова предоставяне на компетентност да се прилагат други нормативни актове.

Специално се припомня, че не е допустимо делегирането на правомощия на други лица, извън кръга на посочените в чл. 7, ал. 1, т. 1 – 3 от ЗОП, както и това, че лицето, на което са делегирани правомощия, не може да ги предоставя другиму.

В заключение се указва, че делегирането на компетентност е от значение и за действителността на актовете, издавани по време на възлагателния процес. В тази връзка се посочва, че при делегиране на правомощия, решенията по чл. 22, ал. 1 и 8 от ЗОП се издават от името на органа, който е овластен с делегираното правомощие, като последиците от упражняването им възникват директно за него (чл. 259 от ЗОП).

С пълния текст на указанието, налично в секция „Методология“, подсекция „Методически указания“ на Портала за обществени поръчки, може да се запознаете ТУК.

Източник: АОП

Най-новите моменти в ЗОП, свързани с ДЕЛЕГИРАНЕТО НА ПРАВОМОЩИЯ ЗА ВЪЗЛАГАНЕ, ще бъдат разяснени и на предстоящото ексклузивно ДВУДНЕВНО ОБУЧЕНИЕ „ЕКСПЕРТНО ЗА АКТУАЛНИТЕ ПРАВИЛА НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ“, което ще се проведе на 12-13 ДЕКЕМВРИ на удобна локация в центъра на София, с възможност за онлайн участие на преференциална цена за колегите от по-отдалечени населени места (повече за събитието ТУК).

Нека заедно да поставим подобаващ експертен завършек на годината, донесла толкова ЗНАЧИМИ ПРОМЕНИ В НОРМАТИВНАТА УРЕДБА на ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ!

Очакваме Ви!

Designed by Freepik
Show More

Related Articles

Back to top button
error: Content is protected !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker